Kopalnia

From Wurmpedia
Jump to: navigation, search

Kopalnia to jedna z ważniejszych rzeczy w Wurmie. Bez niej nie będziemy mieć dostępu do veinów, które są wręcz niezbędne do budowy wielu rzeczy. W tym poradniku opiszę jak wybrać miejsce na idealną kopalnię.

Typ kopalni

Są dwa typy kopalni, które niczym się nie różnią, oprócz umieszczenia. Pierwsza to taka, która jest umieszczona na skalnej ścianie. Druga jest umieszczona na zboczu jakiejś góry lub pagórka, która jest pokryta ziemią.

Jaka jest lepsza?

Oba typy kopalń mają swoje zalety. Na skalnym zboczu można dokładnie namierzyć pożądany vein. W drugim typie można kopalnie lokować prawie wszędzie, lecz nie ma pewności trafienia na vein.

Jak najlepiej zacząć?

Ja preferuję ten pierwszy typ kopalń, więc będę opisywać ten. Najpierw trzeba znaleźć skalną ścianę, najlepiej niezbyt stromą. Do szukania veinu przyda się ten skrypt. Uzbrojeni w kilof można zacząć szukać jakiegoś pożytecznego veina. Ruszamy na ścianę i na każdym tilesie rocku dajemy "prospect". W skrypcie ustalamy na jakim tilesie się znajdujemy (polecam trochę niżej niż na środku) i jeśli w oknie event po prospectingu pojawi się informacja "is somewhere XXX vein" (nie pamiętam dokładnie informacji, jeśli będzie podobna to to jest to) to klikamy na wybranej kratce w skrypcie jeden raz. Idziemy tiles dalej i szukamy, jeśli pojawi się informacja "You can mine only rock here" to klikamy na tej kratce 2 razy. Po kilkunastu minutach akcji vein zostanie zaznaczony na żółto. Jednak nie można kopać bezpośrednio w veinie. Należy kopać jeden tiles obok, Vein pojawi się na jednej ze ścian kopalni.

Do stworzenia tej drugiej trzeba się pomęczyć, bo najpierw trzeba kopać we wzgórzu na powierzchni jednego tilesu. Trzeba kopać tak długo, aż w oknie event pojawi się informacja "you hit rock". To znaczy że tuż pod nami jest rock. Kopiemy wtedy tak długo, aż cały tiles zamieni się w rock. Wtedy można zacząć drążenie tunelu.